Celje

EKSKURZIJA V CELJE

Dijaki prvih letnikov strokovne gimnazije šolskega centra Kranj smo se odpravili na ekskurzijo v Celje. Tam smo si ogledali stari grad nad Celjem, stari del Celja in Žičko kartuzijo. Namen te ekskurzije je bil spoznati mesto Celje z okolico, ki predstavlja pomemben del slovenske zgodovine.

Na ekskurzijo smo se odpravili v četrtek, 01.10.2015 ob 7.15 uri izpred Šolskega centra v Kranju z avtobusom. Odpravili smo se mimo letališča Brnik, skozi Mengeš in Domžale in nato nadaljevali pot po avtocesti proti Celju. Tam nas je pričakal vodič, ki nam je ob vožnji skozi novi del mesta govoril o znamenitostih in zgodovini Celja. Prečkali smo Savinjo, ki zelo rada poplavlja, zato so jo obdali z nasipi. Po prečkanju Savinje smo se povzeli proti gradu. Vodič nam je na fasadi hiš pokazal kam je segala voda, ko je Savinja poplavljala.


Ko smo prišli na grad smo se najprej usedli na stopnice ter pomalicali medtem pa nam je vodič povedal veliko zanimivih podatkov o gradu in njegovih prebivalcih. Celjski grad je bil v lasti grofov Celjskih in je v svojem času predstavljal največjo utrdbo na slovenskem ozemlju. Najstarejša omemba gradu sega v leto 1322. Prvotni grad so v prvi polovici 13. stoletja postavili grofje Vovbrški s Koroške. Prvi zapisi o gradu segajo med letoma 1125 in 1137. Prvotni grad je propadel v bojih med Žovneškimi gospodi in Aufensteinovci. Grad so leta 1341 prevzeli Celjski grofje. Začeli so ga preurejati v udobnejša stanovanjska bivališča, nato pa še dodali štirinadstropni obrambni stolp ki so ga poimenovali Friderikov stolp. Leta 1348 se je ob potresu porušil del romanskega palacija skupaj s pečino. Grad so prenavljali in tako zdaj predstavlja pomembno turistično točko na slovenskem.




Nato smo se odpeljali do starega dela mesta in se po njem tudi malo sprehodili. Šli smo mimo stolnice svetega Daniela ki so jo zgradili leta 1306 in spada v obdobje gotike. Nato smo prišli do Marijinega znamenja, kjer so postavili sramotilni steber, na katerem je Marija ob njej pa še sveti Rok, sveti Florjan in sveti Jožef. Sveti Rok naj bi varoval Celje bolezni, sveti Florjan pa naj bi varoval Celjane požara in naravnih nesreč. Nato smo se odpravili do pokrajinskega muzeja, kjer smo si ogledali razstavo Celeia – mesto pod mestom. Videli smo ostanke rimske »Celeje in situ«, tlakovano rimsko cesto in obzidje z zahodnimi mestnimi vrati. Nato smo imeli malico po njej pa smo se odpeljali k ruševinam samostana Žička kartuzija.






Žička kartuzija je imekartuzijanskega samostana v skriti dolini svetega Janeza Krstnika, v kraju Stare Slemene, v občini Slovenske Konjice.Kartuzijo je okoli leta 1160 ustanovil štajerski mejni grofOtokar III. Štajerski. Gre za najstarejšo kartuzijo v Srednji Evropi in za prvi samostan tega reda zunaj Francije in Italije. Kartuzije so kartuzijanci postavljali na težko dostopnih terenih. V samostanu so imeli stroga pravila, kajti niso smeli govoriti. 6 ur svojega dne so prepisovali knjige (seveda duhovne vsebine). Danes kartuzija velja za turistično zanimivost in edinstven kulturno-zgodovinski spomenik, ki ga letno obišče okrog 20.000 obiskovalcev. V poletnem času na samostanskih tleh potekajo razne glasbene prireditve, med katerimi so najodmevnejši koncerti v okviru Poletnih glasbenih večerov v Žički kartuziji, ki jih organizira Center za kulturne prireditve Slovenske Konjice.


Nato smo se polni novih spoznanj in zanimivih dogodkov vrnili v Kranj in naše ekskurzije po zgodovinskih poteh slovenskega naroda je bilo konec.